jaki materac kupić

Dlaczego wybór materaca do spania jest tak ważny? Powodów jest bardzo prosty. Średnio jedną trzecią swojego życia spędzamy śpiąc. Odpowiednio dobrany materac zapewni nam wygodę i komfort. Nie będziemy musieli też martwić się o bóle pleców.

Jaki więc materac do spania wybrać? Piankowy czy lateksowy? A może pytanie powinno brzmieć – piankowy czy sprężynowy? Jeżeli sprężynowy to zwykły czy kieszeniowy? Opcji jest na prawdę sporo. A rodzaj materaca to tylko jeden z elementów, który możemy brać pod uwagę. Oprócz tego warto ocenić sprężystość czy twardość. Nie bez znaczenia pozostaje też pokrowiec.

Na początek przyjrzyjmy się rodzajom materacy.

1. Materace sprężynowe

Materace sprężynowe to jedne z najpopularniejszych materacy wybieranych przez klientów. Nazwę swoją zawdzięczają wkładowi wykonanemu z drutu, który został uformowany w sprężyny. Najczęściej w środku znajdziemy również wkładkę filcową, który zapobiega przebijaniu się sprężyn przez kolejne warstwy.

Pozostałe wypełnienie materaca występuje w przeróżnych kombinacjach. Mogą to być materiały sztuczne, takie jak pianka poliuretanowa, watolina poliestrowa czy lateks. Pojawiają się też materiały ekologiczne takie jak włókno kokosowe, wkładka gryczana, końskie włosie, bawełna, wełna czy naturalny lateks.

Przy wyborze materaca warto również zwrócić uwagę czy jest jedno czy dwustronny. Czasami dodatki takie jak wkładka kokosowa czy gryczana występują na jednej stronie. Dzięki temu możemy dostosowywać materac do naszych potrzeb na bieżąco.

Mamy dwa rodzaje materacy sprężynowych, a różnią się one po prostu wkładem:

 • Materace sprężynowe tradycyjne / bonelowe – bardzo popularne i tanie rozwiązanie. Wkład wykonany jest ze sprężyn, które połączone są między sobą i tworzą jeden spójny panel. O jakości materaca decyduje między innymi liczba sprężyn oraz jakość drutu, z którego zostały wykonane. Im większa grubość drutu tym lepiej.
 • Materace sprężynowe kieszeniowe – zdecydowanie droższe rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne. Wkład wykonany jest ze sprężyn, które zostały osadzone w osobnych kieszeniach. Dzięki temu, że nie są one połączone działają niezależnie, a więc podczas zmiany pozycji materac nie pracuje na całej powierzchni. Im więcej sprężyn tym materac lepiej dopasowuje się do kształtu ciała.

Materace tradycyjne / bonelowe

Jakie są więc najpopularniejsze zalety i wady tego typu materacy? Oto kilka z nich:

 • Niska cena – to największa zaleta takiego rozwiązania. Prosty, jednostronny materac z pianką oraz usztywnieniem na brzegach z poszyciem poliestrowym to koszt około 150 – 200 zł.
 • Duża elastyczność i sprężystość – dla jednych zaleta, dla drugich może to być wada. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań.
 • Zazwyczaj duża twardość – konsekwencją budowy takiego materaca jest zabezpieczenie go materiałem, który chroni kolejne warstwy przed zniszczeniem. Zazwyczaj taki materiał jest twardy, a w konsekwencji materac jest albo średnio albo bardzo twardy. I tutaj znowu dochodzą indywidualne preferencje. Dla jednych może być to zaleta, a dla drugich wada.
 • Mała elastyczność punktowa – kolejna konsekwencja budowy materaca, a wynika ona z tego, że sprężyny są ze sobą połączone. Zmiana pozycji na materacu powoduje się ugięcie się wielu sprężyn.

Materace kieszeniowe

Jakie są więc najpopularniejsze zalety i wady tego typu materacy? Oto kilka z nich:

 • Wysoka cena – w porównaniu do tradycyjnych materacy cena jest zdecydowanie wyższa. Prosty, jednostronny materac o wkładzie ze sprężyn kieszeniowych ze sprężystą pianką oraz wkładką z włókna kokosowego po obydwóch stronach materaca to wydatek zaczynający się od 450-500 zł.
 • Dobre dopasowanie – ponieważ sprężyny działają niezależenie tym samym zapewniają idealne dopasowanie do kształtu ciała. Komfort spania powinien być zdecydowanie wyższy niż na tradycyjnym materacu bonelowym.
 • Dobre rozwiązanie dla dwojga – po raz kolejny zaleta braku połączenia pomiędzy sprężynami. Każda z osób niezależnie od swojej wagi nie będzie wpływała podczas zmiany pozycji na drugą osobę. Dzięki temu dwie osoby mogą wypoczywać wygodnie.

Największe mity dotyczące materacy sprężynowych:

Mit 1. W materacach sprężynowych czuć sprężyny.
Zdecydowanie nieprawda. Współczesne materace są świetnie zabezpieczone grubym materiałem (np. filcem), który skutecznie izoluje nierówności. Dodatkowo możemy wybrać powłokę wykonaną z kokosa, która będzie kolejną warstwą zabezpieczenia. Aby się o tym przekonać proponujemy wybrać się do sklepu z ekspozycją, gdzie można położyć się na materacu i sprawdzić samemu.

Mit 2. Materac sprężynowy jest niewygodny.
Zdecydowanie nieprawda. Niemniej tutaj dochodzą oczywiście nasze preferencje. Materaca takie mają po prostu pewne właściwości i często są po prostu twarde.

2. Materace piankowe

Decydując się na taki materac możemy wybierać pomiędzy różnymi rodzajami pianek. Każda z nich ma oczywiście różne parametry i właściwości. Oto trzy rodzaje najpopularniejszych materacy pianowych:

 • Materace z pianki poliuretanowej
 • Materace z pianki wysokoplastycznej
 • Materace z pianki termoplastycznej

Materace z pianki poliuretanowej

Jakie są więc najpopularniejsze zalety i wady tego typu materacy? Oto kilka z nich:

 • Bardzo niska cena – jet to chyba największa zaleta tego rozwiązania. Prosty materac jednoosobowy to wydatek poniżej 100 zł.
 • Nie gromadzi kurzu – nie ma w nich wolnych przestrzeni, gdzie mógłby się on gromadzić. Może być to więc rozwiązanie do rozważenia dla osób z alergiami.
 • Słabo podpiera kręgosłup – to chyba największa wada tego rozwiązania.

Materace z pianki wysokoelastycznej

Jakie są więc najpopularniejsze zalety i wady tego typu materacy? Oto kilka z nich:

 • Wysoka cena – niestety materace te są raczej drogie. Szczególnie w porównaniu do materacy z pianki poliuretanowej.
 • Dopasowuje się do kształtu ciała – lepiej podpiera kręgosłup niż materac z pianki poliuretanowej. Dzięki temu odpoczynek jest zdecydowanie zdrowszy.
 • Zapewnia dobrą wentylację – dzięki temu skóra może oddychać.

Materace z pianki termoplastycznej / termoplastyczne

 • Wysoka cena – podobnie jak materace z pianki wysokoelastycznej te również są drogie.
 • Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała – pod wpływem ciepła ciała pianka zaczyna reagować, a materac idealnie dopasowuje się do kształtu kręgosłupa.

3. Materace lateksowe

Wypełnienie materaca to najczęściej mieszanka naturalnego kauczuku z lateksem syntetycznym. Procentowy udział poszczególnych składników decyduje o jakości materaca. Oczywiście im więcej naturalnego surowca tym lepiej. Najlepsze materace mają pod 80% lateksu naturalnego.

Sam lateks jest bardzo elastyczny i jest wyjątkowo trwałym materiałem. Lateks syntetyczny nie jest niestety materiałem przewiewnym i sprzyja zatrzymywaniu wody.

Jakie są więc najpopularniejsze zalety i wady tego typu materacy? Oto kilka z nich:

 • Wysoka cena – to jedna z dwóch wad tego typu materacy.
 • Słaba wentylacja – niestety materace takie nie są zbyt przewiewne. Dodatkowo im model posiada więcej składnika syntetycznego tym wentylacja jeszcze spada.
 • Elastyczność – materace wykonane z lateksu są oszołamiająco elastyczne. Dobrze podpierają też kręgosłup.
 • Nie odkształca się – podobnie jak materac kieszeniowy dobrze sprawdzi się dla par.

Podsumowanie

Wybór materacy jest na prawdę spory. Do wyboru mamy kilka rodzajów materacy. Wiedząc jakim budżetem dysponujemy jesteśmy w stanie wybór zawęzić do dwóch-trzech rodzajów. Oceniając własne oczekiwania nie powinno być więc problemu.

Przed ostatecznym zakupem zawsze warto położyć się na wybranym modelu i ocenić jego cechy. Oczywiście nie będziemy w stanie sprawdzić po tak krótkim czasie jak materac się sprawdzi, ale może odrzucimy jakiś model ze względu na twardość czy elastyczność.

Materac z lateksu czy pianki wysokoelastycznej?

Oba rozwiązania mają podobne cechy. Zarówno materac z lateksu oraz materac z pianki wysokoelastycznej mają podobną elastyczność. Dopasowują się też do kształtu ciała. Zaletą pianki wysokoelastycznej jest na pewno lepsza wentylacja.